Technologie druku 3D – jaką wybrać?

Technologie druku 3D – jaką wybrać?

Technologie druku 3D – jaką wybrać?

Decyzja o wyborze odpowiedniej metody wytwarzania przedmiotów w drukarce trójwymiarowej wymaga dogłębnej analizy technicznej. Spośród wielu technologii druku 3D, jaki rodzaj okaże się najlepszy? Przedstawiamy poradnik opisujący najważniejsze techniki i ich zastosowanie. Mamy nadzieję, że po przeczytaniu naszego artykułu znacznie lepiej zrozumiesz mechanizmy rządzące każdym ze wspomnianych procesów. Zapraszamy do lektury!

Rodzaje druku 3D — FDM

Zacznijmy od najpopularniejszych technik produkcji addytywnej w drukarkach trójwymiarowych. W modelu FDM mamy do czynienia z przetopionym filamentem (cienka żyłka z tworzywa sztucznego), który następnie podlega ułożeniu warstwowemu zgodnie z układem współrzędnych projektowych. Po ostygnięciu naniesionej na platformę masy, otrzymujesz gotowy przedmiot niewymagający dalszej obróbki. FDM, podobnie jak wszystkie technologie druku 3D, opiera się na metodzie addytywnej – dodawania materiału, która jest przeciwieństwem formowania modeli metodą ubytkową, np. obróbki skrawaniem w maszynie CNC. Idealnie nadaje się do produkcji precyzyjnych makiet, modeli przestrzennych i elementów o skomplikowanym kształcie. Ze względu na niskie koszty, ten rodzaj technologii drukowania zyskał uznanie firm wykonujących prototypy komponentów przemysłowych. FDM wymaga precyzyjnych instrukcji dla maszyny. Na końcowy wynik (rozdzielczość prototypu) wpływa m.in. jakość kalibracji drukarki i typ zastosowanego filamentu.

Nie wszystkie rodzaje druku 3D nadają się do prototypowania. Niektóre z nich generują po prostu nadmierne koszty materiałowe. Tymczasem FDM jest wprost stworzone do pracy z nowymi projektami, które trzeba wdrożyć w życie. Dzięki tej technologii użytkownicy zyskują możliwość wprowadzania poprawek do pierwotnego szkicu technicznego i natychmiastowego przetestowania nowych wytycznych.

FDM to rodzaj druku 3D, który cieszy się uznaniem ze strony firm deweloperskich, agencji reklamowych czy producentów wyrobów z tworzyw sztucznych. Technologia Fused Deposition Modelling pozostaje tania, szybka i precyzyjna, co czyni z niej uniwersalne narzędzie dla przedsiębiorców z rozmaitych dziedzin gospodarki.

Technologie druku 3D — SLA

FDM nie jest oczywiście jedyną metodą realizacji założeń projektowych. Czy wiesz, że równie dużą popularność zdobyła inna technologia druku 3D — SLA? W tym przypadku mówimy o wytwarzaniu przedmiotów przy użyciu płynnej żywicy fotopolimerowej. Metoda SLA (znana również jako stereolitografia) jest możliwa dzięki zjawisku utwardzania żywicy na skutek wiązki laserowej UV.

Spośród wielu rodzajów druku 3D, SLA charakteryzuje się największą precyzją w kwestii geometrii gotowego wyrobu. Ta technologia otwiera dostęp do wielu materiałów bazowych. Umożliwia odwzorowanie najbardziej zaawansowanych kształtów z dokładnością do 1/10 milimetra. Zastosowanie SLA obejmuje wszelkie miejsca specjalizujące się w produkcji małych akcesoriów. Stereolitografia zajmuje jednak znacznie więcej czasu niż konkurencyjny rodzaj wydruków trójwymiarowych — technika FDM. Dlatego raczej nie sprawdzi się w procesach produkcji masowej.

Technologia druku z metalu DMLS

Czy wiesz, że druk 3D jest możliwy również na materiałach metalowych? W formule DMLS (Direct Metal Laser Sintering) mówimy o równomiernym, warstwowym ułożeniu sproszkowanego metalu na platformie roboczej, a następnie stopieniu ich wiązką lasera w kontrolowanych warunkach.

Możliwość drukowania różnych rodzajów obiektów o skomplikowanych geometriach znajduje szerokie zastosowanie w przemyśle. Technologie druku 3D w ramach DMLS są wykorzystywane przede wszystkim do tworzenia prototypów, narzędzi, a także innych skomplikowanych lekkich struktur i części. Umożliwiają daleko idącą automatyzację procesów wytwórczych – zwłaszcza w tych obszarach, gdzie metody ubytkowe i tradycyjne rozwiązania produkcji są trudne lub niemożliwe do zastosowania.

Jakie czynniki decydują o wyborze odpowiedniej technologii druku 3D?

Na koniec powiedzmy sobie jeszcze o czynnikach kształtujących Twoje decyzje biznesowe w zakresie drukarek trójwymiarowych. Zanim wybierzesz właściwą technologię, rozważ różne rodzaje metod drukowania przedmiotów. Weź pod uwagę następujące kryteria:

  • rozmiar produktu,
  • złożoność kształtu,
  • wymaganą precyzję,
  • odporność na czynniki mechaniczne.

Sprawdź pozostałe artykuły na blogu 3D Tarnawa i skorzystaj z pomocy ekspertów przy dobieraniu parametrów zlecenia

Zostaw komentarz