Drukowanie 3D – FDM vs DLP

Drukowanie 3D – FDM vs DLP

Drukowanie 3D – FDM vs DLP

Wdrożenie drukarek trójwymiarowych dokonało daleko idących zmian jakościowych w świecie przemysłu. Nowe technologie usprawniły procesy produkcyjne i przyczyniły się do poprawy jakości wytwarzanych elementów. Czy wiesz jednak, jakie zachodzą różnice między poszczególnymi metodami druku 3D? Zapraszamy do porównania metod FDM i DLP, które cieszą się największym zainteresowaniem ze strony przedsiębiorstw produkcyjnych. Opowiemy, jakie podobieństwa i rozbieżności zachodzą między nimi i wyjaśnimy zastosowanie każdej z wymienionych technik.

Czym jest druk 3D w technologii FDM?

Na początek omówimy jedną z najbardziej rozpowszechnionych technologii — Fused Deposition Modelling (Osadzanie Topionego Materiału). Jeśli nigdy wcześniej nie słyszałeś o metodzie FDM, spieszymy z wyjaśnieniem. Opiera się ona na warstwowym nakładaniu stopionego materiału termoplastycznego. Budulcem jest tzw. filament, czyli żyłka z tworzywa sztucznego, która przechodzi przez głowicę maszyny drukującej i zostaje osadzona na platformie roboczej.

Druk 3D w technice FDM eliminuje konieczność dalszej obróbki przedmiotu. Wytworzony element jest natychmiast gotowy do użytkowania, co znacznie skraca czas i koszty wdrożenia produktu na rynek. Osadzanie topionego materiału ogranicza ryzyko odchyleń od normy produkcyjnej. Powtarzalność kształtów stoi w tym przypadku na wysokim poziomie. Technika FDM sprawdza się w medycynie, motoryzacji i wielu innych branżach, gdzie doskonała precyzja jest warunkiem poprawnego działania wydrukowanych elementów.
Za chwilę opowiemy o zasadach rządzących procesem DLP, który również znalazł stałe miejsce w działalności produkcyjnej. Czytaj dalej i dowiedz się, jakie różnice zachodzą między tymi dwoma wersjami druku 3D.

DLP druk 3D — na czym polega?

Skrót ten pochodzi od angielskiej nazwy “Digital Light Processing”. Jest to nowatorska technologia addytywna, która pod pewnymi względami może przypominać również szerzej znaną stereolitografię (SLA). O ile w metodzie FDM mówiliśmy o filamencie z tworzywa sztucznego, o tyle tutaj zachodzą nieco odmienne procesy.
Drukowanie 3D metodą DLP polega na wykorzystaniu projektora światła UV do utwardzania warstw płynnej żywicy, aby stworzyć trójwymiarowy obiekt. Kontrolowane naświetlanie obszaru roboczego odbywa się z zachowaniem wysokiej rozdzielczości, co pozwala na precyzyjne odwzorowanie detali i konturów – nawet na dużych obiektach. Wymaga także zastosowania specjalnych żywic światłoczułych jako budulca.

Zalety i wady druku 3D w technologii FDM i DLP

Skoro znasz już główne różnice zachodzące między dwoma procesami drukowania przestrzennego, pora przystąpić do opisu wad i zalet tych rozwiązań. Druk 3D FDM vs DLP — co lepsze? Zrozumienie kilku cech pozwoli Ci podjąć lepszą decyzję. Zacznijmy od pozytywnych aspektów wykorzystywania Fused Deposition Modelling:

  • ogromna rozpiętość tanich materiałów bazowych,
  • niskie koszty eksploatacyjne,
  • wysoka prędkość wydruku,
  • doskonała odporność gotowego wyrobu na czynniki atmosferyczne.

Druk 3D polegający na osadzaniu topionego materiału ma również swoje wady. Należą do nich m.in.:

  • brak możliwości tworzenia cienkich, pionowych elementów,
  • problemy z kontrolą parametrów temperatury, która wpływa na strukturę przedmiotu.

Zastanawiasz się, co przemawia za zastosowaniem metody DLP? W FDM druk 3D był niemożliwy dla specyficznych kształtów (głównie pionowych). W technologii naświetlania projektorami UV takie ograniczenie nie istnieje. Minimalna grubość warstwy wynosi tu 0,05 mm, co jest świetnym wynikiem. Wadą może okazać się wyższy koszt produkcji i proces obróbki po wydruku (np. mycie, doświetlanie, postprocessing), który zajmuje znacznie więcej czasu. Ze względu na konieczność zastosowania żywic światłoczułych należy brać pod uwagę również mniejszy wybór materiałów, a co za tym idzie – możliwość mniejszej dostępności.

Metody addytywne druku 3D na stałe weszły do działalności przemysłowej. Oferują nieograniczone możliwości rozwoju produktu i optymalizacji kosztów na linii wytwórczej. Zapoznaj się z pozostałymi artykułami na naszym blogu, gdzie dokładnie opisujemy rozmaite aspekty wydruków trójwymiarowych. Skontaktuj się ze specjalistami naszej firmy i uzyskaj fachową poradę dopasowaną do Twojej sytuacji.

Zostaw komentarz