Czym jest druk 3D z metalu i na czym polega?

Czym jest druk 3D z metalu i na czym polega?

Czym jest druk 3D z metalu i na czym polega?

Chcesz zamówić druk 3D? Dowiedz się, na czym polega ta usługa! Wyjaśniamy, jak działa drukarka do metalu i jakie części można dzięki niej wyprodukować. Sprawdź, jak przebiega nowoczesna obróbka stopów metalu krok po kroku i wykorzystaj potencjał współczesnych technologii.

Technologia druku 3D

Istnieje wiele mitów na temat druku 3D i nie każdy zdaje sobie sprawę z jego realnego przebiegu oraz zastosowania. Czy w tej technologii można wykonać każdy element? Jak dalece jest to opłacalne? Rozważania te najlepiej rozpocząć od kilku podstawowych informacji. Drukarka do metalu to specjalistyczny sprzęt, który:

 • wymaga fachowej obsługi,
 • osiąga wysokie temperatury,
 • opiera się na inteligentnym skanowaniu konturów i kształtów,
 • nadaje się do obróbki różnych metali.

Proces drukowania trzeba odpowiednio zaplanować. Dzięki temu uzyskane efekty będą pokrywać się z projektem i oczekiwaniami inwestora. W tej kwestii przydaje się duże doświadczenie, stąd większość przedsiębiorców decyduje się na profesjonalny druk 3D z metalu i zleca te usługi specjalistom.

Produkcja elementów metalowych krok po kroku

Masz już projekt elementu, który chcesz wydrukować? Na powodzenie przedsięwzięcia wpłyną dalsze czynności. Warto wiedzieć, w jaki sposób działa drukarka 3D i co dzieje się z materiałami wybranymi do obróbki. Produkcja przebiega szybko, ale wymaga doskonałej znajomości sprzętu i zachowania optymalnych standardów bezpieczeństwa.

1. Uruchomienie lasera

Laser to jedna z najważniejszych części maszyny. Jego zadaniem jest skanowanie kształtów i konturów. Jak można stwierdzić, technologia laserowa jest bardzo precyzyjna i pozwala na realizację projektu z dużą dokładnością. Urządzenie wytwarza wysoką temperaturę, dzięki której możliwe jest łączenie cząstek materiału.

2. Dostosowanie ustawień komory

Ustawienia komory należy dopasować do rodzaju wykorzystywanego stopu i technologii. Specjaliści ustawiają ściśle określoną temperaturę i upewniają się, że stabilność termiczna otoczenia jest optymalna. Wybór właściwych parametrów jest kluczowy do realizacji dalszych kroków.

3. Warstwowe rozprowadzenie proszku metalowego

Urządzenie rozprowadza w komorze pierwszą, cienką warstwę proszku metalowego. Laser doprowadza do jego stopienia. Następnie pojawiają się kolejne warstwy, które są łączone ze sobą według określonych przez użytkownika maszyny konturów i kształtów. Całość przedstawia kompletny, spójny element.

4. Usuwanie zbędnych elementów konstrukcyjnych

Niepotrzebne elementy szkieletowe i konstrukcyjne trzeba usunąć. Robi się to poprzez dalszą obróbkę cieplną. Czynności postprodukcyjne dają bardzo wiele możliwości i uzależnione są od indywidualnych potrzeb klienta. Po zakończeniu prac mechanicznie usuwa się resztki materiałów podporowych.

5. Zakończenie produkcji

Wykonanych części nie można od razu wyjąć z urządzenia. Trzeba pamiętać, że drukarka do metalu pracuje w bardzo wysokich temperaturach. Przed dotknięciem materiału należy upewnić się, że jest to bezpieczne i temperatura została odpowiednio obniżona. Proces stygnięcia powinien odbywać się w ściśle kontrolowany sposób.

Materiały produkcyjne

Profesjonalny druk 3D opiera się na wykorzystaniu drobno sproszkowanego stopu metalu. Dużą popularnością cieszy się stal nierdzewna, która jest odporna na korozję i wyróżnia się podwyższoną twardością. Przedsiębiorcy często wykorzystują też specjalistyczną stal narzędziową do aplikacji wysokotemperaturowych, która jest odporna na ścieranie. Ponadto dostępne są:

 • miedź do elementów przewodzących – charakteryzuje się dużym przewodnictwem cieplnym i elektrycznym,
 • inconel – stop niklu, który ma imponujące właściwości antykorozyjne,
 • tytan – oferujący wysoką wytrzymałość mechaniczną i odporność na szkodliwe działanie wody morskiej.

Sproszkowany stop metalu musi mieć idealne parametry techniczne. Ważna jest równomierna ziarnistość, dzięki której nakładane warstwy układają się równo i mają właściwy kształt. Każda kolejna warstwa musi mieć taką samą wysokość. Co może powstać w wyniku tego procesu technologicznego? W jakich sytuacjach warto z niego skorzystać?

Kiedy korzystać z druku 3D?

Możliwości, jakie daje drukarka do metalu, są nie do przecenienia. Trzeba jednak korzystać z nich w dobrze przemyślany sposób. Przede wszystkim warto uświadomić sobie, że technologia 3D może być bardziej opłacalna od klasycznego frezowania CNC. Laserowa drukarka przemysłowa sprawdzi się przy:

 • produkcji elementów cienkościennych, które mają poniżej 1 mm grubości,
 • wykonywaniu części pustych w środku,
 • braku możliwości skorzystania z obróbki skrawaniem lub jej znacznych ograniczeniach technologicznych.

Wielu przedsiębiorców decyduje się na druk części zamiennych. W ten sposób można sprawnie wykonać elementy silników i układów napędowych różnych maszyn. Dzięki precyzyjnemu formowaniu metalu powstają też niestandardowe narzędzia i uchwyty, podzespoły samochodowe oraz osłony i obudowy do sprzętów AGD i RTV. Ciekawą propozycją jest zmiana komponentów oryginalnych części, dzięki czemu można uzyskać produkty trwalsze i bardziej jakościowe.

Zalety druku trójwymiarowego

Jedną z największych zalet przestrzennych drukarek trójwymiarowych są ich imponujące możliwości produkcyjne. Doświadczone firmy oferujące druk 3D z metalu są w stanie wykonać nietypowe elementy, których uzyskanie w ramach innej obróbki byłoby trudne lub wręcz niemożliwe. Trzeba również zwrócić uwagę na:

 • możliwość szybkiego wykonania elementów (czas produkcji skraca się z kilku tygodni do zaledwie kilkudziesięciu godzin),
 • wysoką jakość wykonania i wyjątkową precyzję projektu,
 • dużą trwałość i solidność wyprodukowanych części,
 • niskie koszty uzyskania produktów o niestandardowym wykończeniu.

Co ciekawe, niektóre projekty mogą zostać zrealizowane w trakcie jednego dnia. One Day Printing to wyjątkowa usługa dla przedsiębiorców, którym zależy na korzystnych terminach. Warto upewnić się, jakich materiałów dotyczy i umówić szczegóły planowanego zlecenia ze specjalistami.

Jak używać drukarki 3D?

Produkcja przemysłowa to poważne zadanie i najlepiej zlecać ją specjalistycznym firmom. Drukarka do metalu kupiona na własny użytek to nie do końca dobry pomysł, ponieważ wydatek może przerosnąć korzyści. Osoba obsługująca sprzęt musi znać zasady obróbki metalu i mieć doświadczenie, dzięki któremu uniknie błędów i marnowania surowców. Nowoczesne drukarnie 3D zapewniają atrakcyjne ceny i kompleksowe wsparcie. Mają też dostęp do sproszkowanych stopów o najwyższej jakości.

Profesjonalny druk 3D z metalu

Zależy Ci na precyzji wykonania elementów i chcesz zamówić części o niestandardowych parametrach? Postaw na druk 3D z metalu. Ta technologia daje wiele możliwości i ceniona jest przez przedsiębiorców z różnych branż. Ile kosztuje w praktyce? Skontaktuj się z nami. Sprawnie wycenimy Twoje zamówienie.

Zostaw komentarz