5 powodów, dlaczego nie powinniście kupować drukarki 3D do domu

5 powodów, dlaczego nie powinniście kupować drukarki 3D do domu

5 powodów, dlaczego nie powinniście kupować drukarki 3D do domu

Spodobała Ci się drukarka 3D? Nie kupuj jej! Najpierw musisz dowiedzieć się kilku ważnych rzeczy o technologii druku trójwymiarowego. Sprawdź, dlaczego przemysłowa obróbka proszków poliamidowych, żywic i włókna węglowego we własnym domu to nie do końca dobry pomysł. Przedstawiamy 5 powodów, dla których produkcję lepiej zlecać profesjonalistom.

Kiedy druk 3D w domu się nie sprawdza?

Nowinki technologiczne wzbudzają duże emocje i zachęcają do eksperymentowania. Wiele osób jest zachwyconych możliwościami druku 3D i nie ma w tym nic dziwnego. Nowoczesne urządzenia są w stanie szybko wykonać przedmioty zgodne z założonym projektem. Czasami jednak produkcja nie idzie po myśli projektanta i przestaje być opłacalna. Dlaczego zakup trójwymiarowej drukarki nie zawsze jest strzałem w dziesiątkę?

1. Bezpieczeństwo mieszkańców

W idealnej sytuacji drukowanie odbywa się w specjalnie wydzielonym do tego celu pomieszczeniu. Nie zawsze jednak jest to gwarancją bezpieczeństwa mieszkańców. Nawet jeżeli posiadasz osobny pokój do ustawienia sprzętu, proces obróbki włókna węglowego, proszków poliamidowych i żywic może negatywnie wpływać na zdrowie i samopoczucie lokatorów. Dzieje się tak przede wszystkim ze względu na:

 • toksyny wydzielane w trakcie pracy urządzenia,
 • wysokie temperatury głowicy drukującej,
 • ruchome części drukarki,
 • dźwięki wydawane w trakcie produkcji elementów.

Opary wydzielane w procesie przetapiania materiałów mogą mieć toksyczne właściwości. Jest to spowodowane przez uszlachetnianie ich różnymi dodatkami, które mają większą szkodliwość od podstawowej formy surowca. Kolejną kwestią jest obecność w domu dzieci i zwierząt. Maluchy często są ciekawe świata i dotykają różnych przedmiotów. Łatwo wyobrazić sobie, jak kilkulatek wkłada rękę do maszyny, co doprowadziłoby do prawdziwej tragedii. Głowica drukująca pracuje w wysokich temperaturach, a części ruchome stanowią dodatkowe zagrożenie. Nie bez znaczenia są też dźwięki wydawane przez sprzęt, które mogą irytować i rozpraszać pozostałych lokatorów. Druk 3D z włókna węglowego w profesjonalnym warsztacie jest dużo bezpieczniejszy i przebiega w sposób kontrolowany.

2. Duży wydatek

Nie da się ukryć, że zabawki technologiczne sporo kosztują. Musisz przygotować się nie tylko na zakup samego urządzenia, ale także potrzebnych do niego materiałów i części. Bardzo prawdopodobne są różnego rodzaju awarie i konieczność naprawy zepsutych elementów. Firmy specjalizujące się w druku trójwymiarowym regularnie realizują zamówienia klientów i są w stanie zakupić lepsze sprzęty. Jakość drukarki i sposób jej eksploatowania ma duży wpływ na sprawność maszyny. Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z drukowaniem przedmiotów, zupełnie nieświadomie możesz popełniać błędy i przyczynić się do zepsucia urządzenia. Gdy maszyna doznaje awarii z powodu nieprawidłowej obsługi, nie uzyskasz serwisu w ramach gwarancji.

3. Rozczarowanie efektami

Choć wizja posiadania własnego sprzętu działającego w technologii trójwymiarowej jest kusząca, praktyka może okazać się dużym rozczarowaniem. Przede wszystkim warto uświadomić sobie, że druk 3D z fotopolimerów i innych materiałów przemysłowych to nie beztroska zabawa. Cały proces wymaga:

 • opracowania dobrego projektu przestrzennego,
 • prawidłowych parametrów obróbki materiału,
 • kontrolowania każdego etapu produkcji,
 • zakupu profesjonalnych surowców.

Zanim w drukarce powstanie wymarzony przedmiot trzeba wykonać wiele trudnej i czasochłonnej pracy. Co gorsza, każdy krok ma znaczenie i błędy konstrukcyjne przekreślają powodzenie przedsięwzięcia. Do nauki drukowania potrzeba bardzo dużo cierpliwości i czasu. Warto też pomyśleć o tym, że mimo szczerych chęci i wielogodzinnego wkładu w realizację planu, praca może się po prostu nie udać.

4. Brak predyspozycji

Nie każdy może zostać operatorem drukarki trójwymiarowej. Tak jak nie każdy zostaje architektem, lekarzem, prawnikiem lub księgowym. Do pewnych czynności przydają się określone predyspozycje. Kim zatem powinien być idealny nabywca sprzętu? Osoby nadzorujące druk 3D z żywic zauważają kilka zasadniczych cech u projektantów i operatorów maszyn. Zalicza się do nich tak zwany zmysł majsterkowicza i umiejętności techniczne. Niezbędne jest zwracanie uwagi na detale i precyzyjne planowanie swoich działań. Takie osoby wyróżniają się też dużą zdolnością koncentracji i cierpliwością. Nie boją się matematyki oraz logicznego myślenia. Jeśli masz słomiany zapał i szybko tracisz energię do realizacji nowych pomysłów, innowacyjne drukarki nie są dla Ciebie. Opanowanie ich obsługi może zająć Ci wiele czasu.

5. Nieprzemyślany powód zakupu

Do czego potrzebna Ci technologia 3D? To bardzo dobre pytanie, ponieważ często okazuje się, że nabywcy sprzętu nie umieją znaleźć na nie odpowiedzi. Urządzenie służy przede wszystkim do celów produkcyjnych. Jeśli nie prowadzisz firmy, zazwyczaj nie potrzebujesz specjalistycznej maszyny przemysłowej w swoim domu. Druk 3D z proszków poliamidowych wykorzystywany jest między innymi do wykonywania:

 • elementów montażowych i instalacyjnych,
 • profesjonalnych implantów medycznych,
 • obudowy sprzętów elektronicznych,
 • podzespołów maszyn i prototypów.

Jeśli nie potrzebujesz żadnej z tych rzeczy w hurtowych ilościach, lepszym rozwiązaniem jest złożenie zamówienia w specjalistycznej firmie. Eksperci wydrukują określony element w korzystniejszej cenie, a Ty nie będziesz czuć wyrzutów sumienia, zerkając na nieużywaną drukarkę stojącą w kącie pokoju. Najnowsze technologie druku najczęściej są źródłem części zamiennych, które są niezbędne do pracy linii technologicznych.

Jak wygląda profesjonalny druk 3D?

Działania amatorów znacznie różnią się od tych realizowanych przez specjalistów. Jest wiele powodów, dla których lepiej udać się do specjalistycznej drukarni, zamiast próbować obsługi urządzeń we własnym domu. Ciekawą propozycją jest na przykład drukowanie w jeden dzień. Taka usługa możliwa jest dzięki technologii Continuous LSPc. Zadruk komory roboczej odbywa się w imponującym tempie kilkudziesięciu minut. Dzięki temu zamówiony produkt można uzyskać bardzo szybko. To rozwiązanie doceniane przez przedsiębiorców, którzy doskonale wiedzą, że nie warto tracić czasu i pieniędzy na niepewną produkcję. Zlecając pracę fachowcom, można mieć pewność, że wszystko pójdzie zgodnie z planem.

Wybór odpowiednich materiałów

Pojęcie druku 3D tak naprawdę jest bardzo szerokie. Każdy materiał ma nieco inne właściwości i należy uwzględnić to w czasie jego obróbki. Wydruki z proszków poliamidowych można barwić i uszczelniać, a żywice są światłoutwardzalne i mają dużą trwałość. Przy wyborze technologii produkcyjnej warto skonsultować się z osobami, które znają parametry określonych surowców i są w stanie doradzić, jak sprawdzą się do wykonania określonego przedmiotu.

Druk 3D, który zawsze się uda

Jeśli zależy Ci na szybkich i spektakularnych efektach, nie kupuj drukarki 3D. Zleć realizację swojego projektu profesjonalistom. Dzięki temu oszczędzisz pieniądze i zadbasz o bezpieczeństwo domowników. Chcesz dowiedzieć się więcej? Skontaktuj się z nami. Opowiemy Ci o dostępnych technologiach i wycenimy stworzenie elementów z włókna węglowego, fotopolimerów i proszków poliamidowych.

Zostaw komentarz